0
drakono vaisius_rojaus darzas

Kaip Maistas Susijęs Su Saviugda? Tai, Ko Dar Nežinojai – Mitybos Joga (1 Dalis)

Kaip maistas susijęs su saviugda? Maistas = informacija. Pratimas numeris vienas.

Ar nors kartą susimąstėte, kokia maiste slypi jėga, galinti daug efektyviau už jūsų mintis, jausmus ir valią pastatyti jus ant kojų?.. Maistas, kuriam jūs teikiate tik instinktyvią bet ne intelektualią sąmoningą prasmę, grąžina jums energiją bei sveikatą. Tik jo dėka jūs galite veikti, kalbėti, jausti, mąstyti.

Ar kada susimąstėte, kad viskas yra informacija? Maistas tam tikra prasme taip pat yra informacija, kurią organizmas priima kaip kodą, pagal kurį vienaip ar kitaip veikia kūno mechanizmas.

Gal sakysite: “Žiūrėk į viską paprasčiau”, bet man atrodo, kad paprasčiau ir būti negali. Kai kažką suvalgome, išsyk jaučiame pakitusią savo būseną: kartais pakylėtą, kartais nelabai. Kartais būna lengva, o kartais labai sunku. Kartais aptingstame, o kartais “šauname” kaip raketos į darbus. Jei būtume pastabesni, pamatytume, kiek informacijos gauname, kai priimame siunčiamas žinutes – signalus iš kūno. Gal tuomet nereikėtų tiek patarimų klausytis iš kitų, tarsi geriau žinančių, ekspertų. Jūs puikiai žinote, ko reikia būtent Jums.

Prižadu, kad straipsnis bus įdomus, nes tikiu, kad kai kuriuos dalykus išgirsite pirmą kartą.

Prieš pradedant, noriu pasakyti, kad visada galvojau, kuri gi knyga man yra pati pačiausia apie mitybą? Turbūt dabar galiu sakyti, kad radau ją. Ir tai nėra pati storiausia enciklopedija, straipsnių rinkinys, tyrimų ataskaitos, žaliavalgystės, veganystės išrastos idėjos ar kažkas panašaus, bet maža knygutė pavadinimu “Mitybos joga”.

Pakalbėkime apie priėmimą ir jautimą

O tu tik paklausyk. Kolkas susilaikyk nuo vertinimų, kritikos, tik paskaityk ir pabandyk pajausti. Čia turiu pasakyti, kad kiekvieną kartą, kai bandote skaityti kieno nors mintis, sakykime, kolkas Jums dar nepriimtinas arba tiesiog naujas, turėtumėte susilaikykite nuo nuostatų, vertinimo ir kritikavimo. Kodėl? Todėl, kad išsyk užveriate duris kitokiam požiūriui, naujai informacijai. Leiskite sau pirmiausia tiesiog priimti, paskaityti ir pabandyti suprasti.

“Mūsų dienomis žmonės, neramaus gyvenimo išmušti iš vėžių, ieško būdų, kaip atstatyti pusiausvyrą ir užsiiminėja joga, dzenu, meditacija arba mokosi atsipalaiduoti. Aš nesakau, kad tai yra blogai, bet pats suradau paprastesnį ir efektyvesnį pratimą— mokytis valgyti. Kai valgome bet kaip, triukšme, nervindamiesi, pernelyg skubėdami, ginčydamiesi, paskui medituoti ar užsiiminėti joga nėra prasmės. Tikra komedija! Argi sunku suprasti, kad kasdien du ar tris kartus mes turime galimybę daryti visų mūsų ląstelių atpalaidavimo, koncentravimo, harmonizavimo pratimus?”

“Aš prašau jūsų stengtis valgyti tyloje (ne tik nekalbėti, bet ir nebarškinti įrankiais), ilgai kramtyti kiekvieną kąsnį, kartkartėmis giliai įkvepiant, sutelkus visą dėmesį į maistą ir dėkojant už jį Dangui. Šie pratimai, iš pažiūros atrodantys tokie menki, yra vieni geriausių ir ugdo gebėjimą valdyti save. “

Ko tu nori šiandien? Ar pastebėjai?

Ar pagalvojate, kad būtent tas mokėjimas suvaldyti save mažose situacijose, mažuose dalykuose jums atveria galimybes susivaldyti daug didesnės svarbos situacijose. Nebūtina imtis drąstiškų, per daug pastangų reikalaujančių pokyčių, tiesiog vieną po kito, po truputį įtraukite į savo gyvenimą.

Klausite, ką įtraukti? O aš sakyčiau: pastebėjimus. Pirmiausia, prieš puolant valgyti bet ką, PASTEBĖKITE, ko iš tiesų norėtųsi šiandien, šią akimirką. PASTEBĖKITE, kaip gaminate maistą, jei gaminte. Turiu omenyje, kokios mintys sukasi jūsų galvoje, kuomet gaminate maistą? Galbūt reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad jau ne pirmą kartą kalbama apie minčių galią, kuri labai svarbi tiek siekiant tikslo, tiek gaminant maistą. Nesistebėkite, kodėl triukšme ar chaose gamintas maistas yra neskanus palyginti su pozityvioje, harmoningoje aplinkoje gamintu maistu.

PASTEBĖKITE, kokios spalvos jūsų lėkštėje – paganykite akis. PASTEBĖKITE, koks skirtingas kiekvieno ingrediento skonis… PASTEBĖKITE, koks jausmas valgant vienokį ar kitokį maistą. PASTEBĖKITE, kaip Jūs kramtote, valgote – ramiai, užtikrintai, pasimėgaujant ar skubant, ryjant, kalbant… ir, galiausiai, PASTEBĖKITE savijautą po pasirinkto maisto.

Valgymo metu sunku tylėti….

“Kai matau žmogų, apsileidusį ir nerangų mažuose dalykuose, nesunkiai įsivaizduoju ne tik tai, kaip netvarkingai jis gyveno praeityje, bet ir kaip šie trūkumai jam pakenks ateityje, nes viskas yra susiję tarpusavyje. Be abejo, valgymo metu sunku tylėti ir susitelkti tik ties maistu… Jei išmokstama tylėti ir valdyti savo judesius išoriškai, tai nesiliaujama triukšmavus viduje… Arba —jei pavyksta nurimti viduje, mintys atplaukia iš kitur. Štai kodėl aš tvirtinu, kad mityba yra joga, nes — mokėjimas valgyti reikalauja dėmesio, susikaupimo, susivaldymo. “

Kartais kalbant su aplinkiniais susidaro toks įspūdis, kad valgymas tyloje, ramiai ir susikoncentravus – praktiškai neegzistuoja. Mes netgi valgant sugebame kalbėti –  ryjame ir maistą, ir orą. O kaip dažnai sprendžiami reikalai valgant? “Nėra laiko”…- nemeluok sau. O ar galėtume bent kelis kartus per dieną skirti sau laiko, kuomet valgome? Lai tai būna tas malonumas, pasimėgavimas ir “stabtelėjimas” įtemptos dienos eigoje. Juk, kad ir kaip bebūtume užsiėmę, televizoriui, facebookui, susirašinėjimams, straipsnių skaitymams – randame laiko, tad atraskime laiko ir tokiam svarbiam dalykui kaip valgymui.

Kiekvieną akimirką Jūs sveikatinate save arba sendinate. Kito varianto nėra, neutralumas čia negalioja.

Elgesys prie stalo – gyvenimo atspindys

“Kad galėtume koncentruoti savo mintis valgymo metu, reikia įgusti jas valdyti kasdieniame gyvenime. Jei jūs visada esate budrūs ir neleidžiate įsiveržti neigiamoms mintims bei jausmams, tuomet, žinoma, dirva paruošta, ir tai nesunku. Jūs nesutiksite: „Bet tuomet reikia visą gyvenimą ruoštis vien tinkamai valgyti?” Ir taip, ir ne.

Įsivaizduokime, kad norime paimti stiklinę, bet nematome, kokiame nuotolyje ji yra, prieš ar toliau už kitą daiktą— ir dzin! — užkliudome ją. Tai smulkmena, bet ji parodo trūkumą, kuris žymiai didesniu mastu pasireikš gyvenime vėliau. Šis mažytis nerangumas valgymo metu rodo, kad kasdieniame gyvenime kai kurie žmonės padaro daug eibių. Tai ženklas, kad jiems trūksta tam tikro vidinio dėmesio, ir jau galima spėti, kaip jie elgsis reikšmingais gyvenimo momentais — bus išsiblaškę, nesugebės bendrauti su kitais žmonėmis, o po to metų metus atitaisinės savo netaktiškus poelgius ir aiškinsis.

Prieš sėsdami už stalo pažiūrėkite, ar nieko netrūksta, kad nereikėtų kelis kartus eiti atsinešti peilio, lėkštės, ar druskos… Tai aš dažnai matau, būdamas svečiuose: šeimininkė dvidešimt kartų būna priversta atsistoti, nes buvo pamiršusi tai viena, tai kita… O juk labai gerai žinome, ko reikia, nes tas pat kartojasi kiekvieną dieną. Tačiau nekreipiame į tai dėmesio ir visą gyvenimą turime nuolat pertraukti valgymą, kad atsineštume tai, ką pamiršome.

Tai rodo, kad ir kitose gyvenimo srityse mes taip pat esame nedėmesingi ir nerūpestingi. Tad, ar gi mums gali sektis? Kada pavalgote tyloje ir ramybėje, išsaugote tą būseną visą dienąNet jei turite bėgioti šen ir ten, pakanka bent sekundę stabtelti, ir pajuntate, kad ramybė tebėra jumyse. Visa tai todėl, kad valgėte teisingai.

Antraip — ką bedarytumėte, kiek besistengtumėte nusiraminti, būsite susijaudinę, susikrimtę, įsitempę. Nuo šiol mityba bus laikoma viena svarbiausių jogų, kuri egzistuoja, nors niekur ir niekada apie ją nebuvo užsiminta. Visos kitos jogos — Radža, Karma, Hatha, Džnani, Kryja, Agni — yra puikios, bet reikia daug metų, kad būtų pasiektas nors nedidelis rezultatas. Tuo tarpu mitybos jogos rezultatai pasirodo itin greitai.”

Ar pagalvojate, kad tokią jogą be išimties praktikuojate visi. Norite to, ar nenorite, visi kasdien tai darote, kodėl nepradėjus to daryti sąmoningiau? “Visa alchemija ir magija slypi šioje jogoje, iki šiol mažiausiai žinomoje ir blogiausiai suvoktoje.”

Žinote, net ir pats geriausias, prabangiausias, sveikiausias maistas niekada netrukdė kai kuriems žmonėms būti piktais, linkinčiais blogo, pavydiems… “Net ir vegetarizmas nėra visagalis —juk Hitleris buvo vegetaras! Tuo tarpu kai kurie, valgę mėsą arba labai blogą maistą tapo šventaisiais ir pranašais. Jie nieko nesimokė, valgydavo tai, ką surasdavo, gyveno nepaisydami higienos, bet teikė pirmenybę dvasiai ir, padedami kai kurių jiems žinomų tiesų, begalinės meilės toms tiesoms ir nepalenkiamos valios jas realizuoti, darė stebuklus.”

Mityba yra joga, nes mokėjimas valgyti reikalauja dėmesio, susikaupimo, susivaldymo. Kur tavo mintys – ten dėmesys, koncentracija, energija.

Linkiu tiesiog stabtelti, susimąstyti, atkreipti dėmesį ir PASTEBĖTI.

Aš irgi mokausi, mokausi būti čia ir dabar, būti su tuo, kas tikra.

Om.

Pirmoji dalis baigta. Laukite tęsinio.

Mintys iš asmeninės gyvenimo patirties ir iš “Mitybos Joga” (Omraam Mikhael Aivanhov)

Facebook Komentarai